Ze sceny Spider-Mana, która zabrała 156 ujęć do niespodziewanego kota w Ojcu chrzestnym, Clémence Michallon wydobywa kultowe fragmenty filmowych ciekawostek
Produkcja filmowa potrafi zaskoczyć. Niektóre były celowe; inne były szczęśliwymi wypadkami. Niektóre z nich trafiają na ekran, podczas gdy inne żyją po cichu jako ukryte fragmenty historii kina.
Fani Matrixa mogą nie wiedzieć, skąd pochodzą niesławne linie kodu filmu, a miłośnicy Spider-Mana mogą nie być w stanie wskazać, która konkretna scena wymagała 156 ujęć.
Od improwizowanych kwestii po dziwactwa produkcyjne, oto 10 urzekających fragmentów ciekawostek filmowych:
1. Niewinnie wyglądająca scena ze Spider-Manem trwała 156 ujęć
W Spider-Manie z 2002 roku Peter Parker grany przez Tobeya Maguire'a przychodzi z pomocą swojej ukochanej Mary Jane po tym, jak wślizguje się do ich szkolnej stołówki. Jej lunch wylatuje w powietrze, ale Peterowi (znanemu również jako Spider-Man) udaje się wskoczyć, powstrzymać jej upadek i złapać wszystkie jej produkty na lunch za pomocą jej tacy.
Scena nie została wykonana przy użyciu CGI ani nie została zszyta z różnych ujęć. W komentarzu DVD do filmu, kierownika ds. efektów wizualnych, Johna Dykstry, można usłyszeć : „Następny knebel, w którym łapie wszystkie te rzeczy, Maguire rzeczywiście to zrobił. Całkiem dobre. Weź 156”.
Kirsten Dunst, która gra Mary Jane, również twierdzi, że nie użyto żadnego CGI i dodaje, że taca najwyraźniej przykleiła się do ręki Maguire'a podczas kręcenia, aby pomóc mu złapać przedmioty.
2. Kod Matrix pochodzi z przepisów na sushi
Wszystkie trzy istniejące filmy Matrixa rozpoczynają się tym samym cyfrowym deszczem: pionowymi liniami kodu spływającymi po ekranie, reprezentującymi wirtualne środowisko, w którym ludzie są nieświadomie uwięzieni.
Człowiekiem odpowiedzialnym za kultowy kod jest Simon Whiteley, projektant produkcji i koncepcji, który ujawnił pochodzenie projektu w wywiadzie dla Cnet z 2017 roku.
„Lubię wszystkim mówić, że kod Matrixa jest zrobiony z japońskich przepisów na sushi” – powiedział Whiteley, wyjaśniając, że zeskanował znaki z japońskich książek kucharskich należących do jego żony. „Bez tego kodu nie ma Matrixa”.
3. Kot w Ojcu chrzestnym był niespodzianką
Don Corleone nie zawsze miał głaskać kota podczas swojego tete a tete z Bonasera. Zamiast tego reżyser Francis Ford Coppola zauważył zwierzę na planie i postanowił włączyć je do sceny.
„Kot w rękach Marlona Brando nie był planowany” – powiedział Coppola według Time . „Widziałem kota biegającego po studiu, wziąłem go i bez słowa włożyłem w ręce”.
4. Buzz Astral prawie miał inne imię
Wczesne projekty Buzza Astrala z Toy Story ujawniły, że figurka pierwotnie miała nazywać się Lunar Larry – a jej projekt również był nieco inny.
Imię Buzza zostało zmienione w hołdzie dla prawdziwego astronauty Buzza Aldrina. Aldrin i Neil Armstrong byli pierwszymi ludźmi, którzy chodzili po Księżycu 20 lipca 1969 r. (Armstrong poszedł pierwszy, a Aldrin dołączył do niego około 20 minut później).
5. Śmieci we Wszystkich ludziach prezydenta pochodziły prosto ze źródła
Robert Redford i Dustin Hoffman słynnie wcielili się w reporterów Washington Post , Boba Woodwarda i Carla Bernsteina w filmie Wszyscy ludzie prezydenta , dramatyzującym, jak gazeta rozbiła aferę Watergate.
„Dziesiątki tysięcy dolarów” wydano na odtworzenie redakcji „ Washington Post ”. Ta misja, według samej gazety , obejmowała wysyłkę „prawdziwych śmieci Washington Post do Hollywood”, aby upewnić się, że bałagan w redakcji wygląda autentycznie.
6. W Podziemnym kręgu ukrywa się wiele Starbucksów
David Fincher powiedział kiedyś magazynowi Empire, że chował kubki Starbucks „wszędzie, w każdym ujęciu” swojej adaptacji powieści Chucka Palahniuka z 1999 roku jako żartobliwe nawiązanie do sieci kawiarni.
„Kiedy po raz pierwszy przeprowadziłem się do Los Angeles w 1984 roku, w Los Angeles nie można było dostać filiżanki dobrej kawy, która uratowałaby życie. To znaczy, to było naprawdę żałosne” – powiedział.
„Potem pojawił się Starbucks i był to świetny pomysł: dobra kawa. A jak się udało, to były jakieś dwa, trzy na każdym bloku. To za dużo dobrego. Ale przeczytali scenariusz, wiedzieli, co robimy, i byli gotowi trochę sobie pośmiać”.
Dodał: „Nie mam nic osobistego przeciwko Starbucks. Myślę, że starają się zrobić coś dobrego. Są po prostu zbyt skuteczni.
Blog Tumblr zebrał kilka klatek filmu, w których można zobaczyć kubek Starbucks.
7. Ból Viggo Mortensena we Władcy Pierścieni był prawdziwy
W filmie Władca Pierścieni: Dwie Wieże Aragorn grany przez Viggo Mortensena kopie hełm jako wyraz frustracji, gdy myśli, że Merry i Pippin nie żyją.
Według reżysera Petera Jacksona ta scena wymagała czterech wstępnych ujęć, po których twórca zdecydował się dać Mortensenowi ostatnią szansę. Podczas tego ostatniego ujęcia – które jest zawarte w końcowej wersji filmu – Mortensen wydaje przeciągły, pierwotny krzyk po uderzeniu w hełm i upada na kolana.
Okazuje się, że przyczyną tej dodatkowej intensywności jest fakt, że Mortensen złamał dwa palce u nóg podczas kopania hełmu – i zintegrował ból z występem Aragorna.
8. Gene Kelly zachorował podczas kręcenia kultowej sceny w Deszczowej piosence
Czy powinien śpiewać w deszczu? Według Patricii Ward Kelly, żony Gene'a Kelly'ego od 1990 do jego śmierci w 1996 roku, wykonawca był chory podczas kręcenia swojego słynnego numeru w Deszczowej piosence.
„Wszystko było owinięte czarną plandeką, więc wychodził z plandeki na światło dzienne i po prostu leżał w słońcu i po prostu wypalał z niego tę gorączkę, wracał i zaczynał od nowa” – powiedziała według do Radia Times . „Nakręcili numer w półtora dnia”.
9 . Jaws nie zawsze potrzebował większej łodzi
To jedna z najbardziej kultowych kwestii w historii kina i nie zawsze tak miała być. „Będziesz potrzebować większej łodzi” – mówi wódz Brody (Roy Scheider) po pierwszym zauważeniu groźnego białego rekina.
Jak powiedział scenarzysta Carl Gottlieb w rozmowie z The Hollywood Reporter , „Będziesz potrzebować większej łodzi” stało się żartem na planie filmu, mającym sygnalizować drobne wpadki. „Stało się to sloganem za każdym razem, gdy coś poszło nie tak – jeśli lunch się spóźniał lub fale kołysały kamerą, ktoś powiedziałby:„ Będziesz potrzebował większej łodzi ”- wspomina Gottlieb.
Scheider dodawał tekst w różnych momentach filmu i właśnie ten znalazł się w ostatecznej wersji.
10 . Produkcja filmu Miasteczko Halloween trwała ponad trzy lata
Trwający 76 minut muzyczny film fantasy z 1993 roku w reżyserii Henry'ego Selicka jest dość skromny jak na dzisiejsze standardy, ale to nie znaczy, że wyprodukowano go szybko.
Jak Selick powiedział The Daily Beast w 2017 roku, produkcja filmu wymagała trzech i pół roku, w dużej mierze ze względu na skrupulatny proces poklatkowy.
„Animacja poklatkowa trwała około 18 miesięcy, ale z preprodukcją, w której tworzyłeś storyboardy z każdym pojedynczym ujęciem, to się sumowało” — powiedział Selick w rozmowie z outletem. „W szczytowym momencie pracowało nad nim około 120 osób, a my mieliśmy od 12 do 17 animatorów. To szalony sposób na zrobienie filmu, ale dający dużo frajdy. To radość, połączona z mnóstwem bólu”.
Media: vider.online, cdafilm.online, gdzieobejrzec.info, filmweb.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz